Prechod na navigáciu block menu Prechod na navigáciu Hlavné menu Prechod na navigáciu vodorovná

AKO SPRÁVNE SEPAROVAŤ ODPADVytlačiť
 

Vážený občan,

naša obec každoročne zaplatí za odvoz a uloženie komunálneho odpadu cca 8 500 €. Za obdobie 10 rokov za komunálny odpad zaplatíme teda z nášho obecného rozpočtu 85 000 €. Je veľa vecí, ktoré potrebujeme v obci vylepšiť a tieto financie by do budúcna mohli smerovať práve tam. Pomôžme si teda a znížme náklady za odvoz odpadu tým, že sa zapojíme do separovania odpadu.

FAREBNÁ ABECEDA TRIEDENIA ODPADU

Do žltého kontajnera a žletého vreca na plasty patria:   PET fľaše, plastové obaly z potravín, kozmetiky a čistiacich prípravkov, fólie, vrecká,  igelitové tašky, vedrá, obaly z CD či prepravky z fliaš. Pred vyhodením je vhodné ich jemne vypláchnuť a ich objem zmenšiť na minimum /zošliapnuť/. Do žltej nádoby môžete pokojne hodiť aj polystyrén (nie znečistený) .

Nepatria sem: pneumatiky, hrubo znečistené plasty z mastných olejov či pást, nebezpečných látok, zeminy a farieb.

Žlté vrecia boli doručené do každej domácnosti nové. Slúžia na triedenie odpadu - plasty.  V deň vrecovaného zberu plastov vrece vyložte na viditeľné miesto pred dom. Pacovníci zberovej spoločnosti vrecia vyprázdnia a vrátia späť.

Do modrého kontajnera na papier patria:  papierové obaly, noviny, časopisy, knihy bez pevnej väzby, zošity, listy, kancelársky papier, lepenku, krabice, kartóny, katalógy, letáky, plagáty, obálky, pohľadnice, ba aj krepový papier.

Nepatria sem: nápojové kartóny, silne znečistený či mastný papier, papier s hliníkovou fóliou, voskovaný papier, obaly na mrazené potraviny, škatuľky z cigariet, kopírovací papier, termopapier a mokrý papier.

 

Do zeleného kontajnera na sklo patria:  sklenené nádoby, obaly , fľaše, poháre, fľaštičky z kozmetiky či liekov, sklenené črepy, okenné sklo bez rámov a aj sklo z okuliarov.

Nepatria sem: zrkadlá, pozlátené a pokovované sklo, žiarovky a žiarivky, drôtené sklo, autosklo, technické sklo, sklo s obsahom chemických látok, TV obrazovky a monitory, porcelán, keramika, dymové sklo a ani plastové štuplíky a korky zo sklenených fliaš.

 

Do červeného kontajnera na kovy patria:   plechovky, konzervy, kovové súčiastky, drôty a káble (bez bužírky), alobal, či starý kovový riad, tetrapaky (viacvrstvové obaly od mlieka, smotany a iných mliečnych výrobkov, ovocných štiav a džúsov, vína, avivážnych prostriedkov a pod.)

Nepatria sem: kovové obaly obsahujúce zvyšky nápojov a potravín, tuby z krémov a pást, chemicky znečistené kovy, mäkké vrecká z kávy a instantných polievok.

V našej obci nájdeme na Budičke, Kašovej Lehôtke, v časti Brôdok, nová ulica, pod parkom a pri obchode tieto kontajnery: sklo, papier, plasty, kovy.

Pred obecným úradom nájdeme sklo, papier, plasty, kovy  +  kontajner na jedlé oleje a tuky.

 

 


 
 
ÚvodÚvodná stránka